Yes, we are here!

At GRIT and MOTHER EARTH NEWS, we have been educating folks about the benefits of self-reliance for 50 years. That includes researching and sourcing the best books and products to help individuals master the skills they need in times like these and beyond. Our online store is open and we are here to answer any questions you might have. Our customer service staff is available Monday through Friday from 8a.m.-5p.m. CDT. We can be reached at 1-866-803-7096 or by email. Stay safe!




Start a Profitable Jam and Jelly Business

Learn how to preserve your independence and stock up on money by making fruit spreads to sell.

| March/April 2020

If you’re a canning aficionado and like to put up juicy berries, sweet peaches, and crisp apples, you could be earning extra cash with your preserved spreads.

According to the Specialty Food Association, jam and jelly sales totaled more than $228 million in 2016. Many people yearn for the days when food was homegrown, homemade, and full of recognizable ingredients, yet the pace of modern life leaves little time for cooking. People with traditional canning skills can fulfill this desire for homemade food by starting their own jam- and jelly-making businesses.

Gazette-1
Photo by gettyimages/baibaz

Operating a jam- or jelly-making business has unique benefits. It can be large or small, and operated part time, seasonally, or year-round. Unlike other food-based businesses, there’s minimal infrastructure required; in most states, you can make jams, jellies, and other preserves in your own home kitchen. Also, as a low-risk product, soft spreads have fewer startup safety hurdles than other food-based businesses — and it’s a profitable way to use up excess orchard or garden produce.



If the thought of starting a business seems overwhelming, don’t worry. The process is simple when taken step by step.

A Delectable Selection

First, decide which products to sell. Think about the soft spreads you know how to make, and those you enjoy preparing. If making jelly fills you with joy, then you should definitely consider producing and selling jelly. But if you hate this time-consuming process, opt for jam, fruit butter, preserves, or marmalade instead.





Live The Good Life with GRIT!

Grit JulAug 2016At GRIT, we have a tradition of respecting the land that sustains rural America. That's why we want you to save money and trees by subscribing to GRIT through our automatic renewal savings plan. By paying now with a credit card, you save an additional $6 and get 6 issues of GRIT for only $16.95 (USA only).

Or, Bill Me Later and send me one year of GRIT for just $22.95!




Facebook Pinterest Instagram YouTube Twitter

Free Product Information Classifieds Newsletters